Lyckad återträff

Lyckad återträff

Skratt och goa kramar blandades med frågor kring vad som hänt sedan skolavslutningen i våras.
“Jag läser på högskolan”, blandades med “Jag har fått ett jobb”.
Många av fjolårets elever på Mullsjö folkhögskola mötte upp till Kamratförbundets återvändardag i lördags. Det var tydligt att flera bildat nätverk med någon eller några andra elever, och där skaffat sig en tät kontakt. Nyfikenheten vad som hänt alla de andra var oerhört stor.
Återvändarna slöt upp från hela landet; från Norrland till Skåne, ja ända från Åland. Tillsammans fick vi äta gott, prata mycket, titta på bilder och minnas året som gick så fort. Nu är vi skingrade igen, men vänskapen och samhörigheten kan ingen ta ifrån oss.

Vem vet vi kanske hörs och syns!

Text och  bild: Ulf Petersson, lärare