Skolavslutning 2012

Skolavslutning 2012

Mullsjön ligger spegelblank, solen värmer från klarblå himmel. Det är skolavslutning på Mullsjö folkhögskola. Vilket väder och vilken dag!

Som traditionen bjuder hissas flaggan på morgonen och därefter beger sig alla till “Kärleksudden”, som ligger på andra sidan sjön. Frukosten, som transporteras dit via roddbåt, avnjuts vid strandkanten. Det är varmt och somrigt. Flera vadar runt i vattnet och någon simmar över sjön. Efter ett par timmar beger sig hela skaran tillbaka till skolan, och programmet fortsätter i aulan. Det är i sedvanlig ordning olika tal, stipendieutdelning, avtackningar och mycket sång och musik. Programmet avslutas med en god lunch i skolans matsal.

Ett läsår är nu slut och vi önskar alla en riktigt HÄRLIG SOMMAR!

Bildgalleri från 2012 års skolavslutning