Aktiveringskursen i full gång

Aktiveringskursen i full gång

Flera gånger under året pågår kursverksamhet för syn- och hörselskadade. På Mullsjö folkhögskola går dessa under namnet “Aktiveringskurser”. Innehållet varierar. Det finns kurser för personer med dövblindhet som har ledarhund, men även kurser i data och taktilt teckenspråk. Just nu pågår något som kallas “Den omgivande miljön”.

– Det här är roligt, utbrister en av deltagarna under tiden som hon hamrar och bankar för att försöka forma sin silverbit. I rummet intill pågår keramik och lerklumparna formas till fina föremål.

Dagarna är fyllda av kreativitet. Deltagarna provar att uttrycka sig genom olika estetiska tekniker och det är ett glatt gäng som jobbar på med silversmide, keramik och textil. I slutet av veckan blir det vernissage då alla veckans alster ställs ut.

För mer information om Aktiveringskurserna >>