Matematiklärare fyller hela skolan!

Matematiklärare fyller hela skolan!

När *SMaL, Sveriges Matematiklärarförening, håller sommarkurs på Mullsjö folkhögskola, då är det otroligt välfyllt. Ett 130-tal lärare från hela landet samlas under några dagar för fortbildning på skolan. 

Kaffepaus och solen kikar fram. Genast förflyttar sig en stor skara matematiklärare från skolans cafeteria till olika sittplatser utanför skolans väggar. Där på en trappa hittar jag kursdeltagarna Camilla Reuthammar och Martina Strömbom med kaffekopparna i hand och djupt försjunkna i något matematiskt mysterium.

– Det finns så många intressanta seminarium under dessa dagar, så det blir nästan svårt att välja säger Camilla och Martina med ett skratt. Jag var här även förra året fortsätter Martina att berätta, och det är otroligt lärorika dagar! Det känns viktigt att bli uppdaterad och få reda på nyheter inom sitt ämne. Dessutom är det fantastiskt trevligt att möta kollegor och få ha lite roligt tillsammans, avslutar Martina innan hon och Camilla går iväg till nästa samling.

*SMaL är en förening för alla som undervisar i matematik från förskola till högskola och universitet.