Full fart när SAU håller i konfaläger

Full fart när SAU håller i konfaläger

Nu pågår konfirmationsläger på Mullsjö folkhögskola. Det är Svenska Alliansmissionens ungdom (SAU) som bedriver sommarkonfirmation. Ett 20-tal ungdomar och ett antal ledare tillbringar just nu dygnens alla timmar tillsammans på skolan, under 3 veckor.

På programmet står förstås en hel del “pluggande” men även mycket annat. Hela gänget har just denna helg lämnat Mullsjö för en utflykt till Gullbrannagården utanför Halmstad för att vara med på den stora Gullbrannafestivalen. En annan av helgerna drar de iväg på en liten minihajk. Veckorna består förstås av undervisning där man fördjupar sig i sin tro, men även med möjligheter att lära känna många nya, härliga kompisar. Roliga veckor med en härlig mix, vilket en av deltagarna sammanfattar med följande ord:
– Man kan inte vara annat än lycklig när man är på konfirmationsläger!

Är du intresserad av att vara med på SAU:s sommarkonfirmation? Kontakta Svenska Alliansmissionens Ungdom för mer information.

Bilden är hämtad från SAU:s facebooksida