Besök av ALT:s personalgäng

Besök av ALT:s personalgäng

Mullsjö folkhögskola har från och med denna höst ansvar för att bedriva kursverksamhet i Göteborg. Kursverksamheten gäller ALT-utbildningen (Akademi för Ledarskap och Teologi) vilket är är en 4-årig utbildning som utgår från 5 olika regionala studiecentra, där Göteborg är en av dem. Den här veckan har skolan haft besök av hela ALT:s personalgäng, där studiecentersamordnare och studieledare från  Malmö, Göteborg, Jönköping, Stockholm/Uppsala och Umeå har haft några upptakts- och planeringsdagar.
– Mycket bra dagar, menar Ulrik Josefsson som är utbildningsföreståndare. De glada skratten, lovorden över alltifrån sköna sängar, vacker miljö till god mat gör att jag misstänker att hela gänget delar sin utbildningsföreståndares åsikter.

Varmt välkomna tillbaka säger vi från Mullsjö folkhögskola till ALT-gänget.

Vill du veta mer om ALT. Läs här >>