Avslutningen närmar sig…

Avslutningen närmar sig…

Ett läsår på folkhögskola sätter spår. Nya erfarenheter, ny kunskap men framför allt många nya vänner som du i vissa fall har kvar genom hela livet. Att gå på folkhögskola är roligt! Vill du prova på folkhögskolelivet och någon av våra spännande utbildningar? Hör av dig så funderar vi tillsammans på ett bra koncept för just dig!

Sista veckan på skolan… och i morgon är det avslutning! Som traditionen bjuder så träffas vi kl 08.00 för att hissa flaggan. Därefter vandrar vi runt sjön och stannar vid “Kärleksudden”. Där inväntar vi morgonens frukost, som över sjön kommer transporterad med en liten roddbåt. Vid kl 10.30 hälsas sedan alla välkomna till den lite högtidligare delen, då vi träffas i Grundtvigsalen som är skolans aula. Avslutningsdagen slutar med en gemensam lunch i matsalen.

VARMT VÄLKOMNA!

Vill du veta mer om nästa läsår? Klicka dig vidare här