Ekotryck, färgningsteknik, screentryck…

Ekotryck, färgningsteknik, screentryck…

…välkommen till Textilskolans värld!

På nedre plan i byggnaden Solelid huserar Textilskolan. Där experimenteras det med Shibori färgningsteknik och mönster tillverkas från naturens olika växter. Det sys både egna kläder och olika inredningstextil. Fantasifulla hattar skapas när man med strykjärn, värme och ånga formar filten till sin egen design.

I Textilskolan får du en egen ateljéplats och fri tillgång till ett professionellt textiltrycksbord. Du designar ditt eget mönster i datorn och screentrycker ditt eget tyg. Dessutom gör ni en arbetsresa till en textiltrycksverkstad där du får trycka med stora screenramar.

Om du gillar att jobba med färg, form och design i textila material, är förmodligen ett år på Textilskolan rätt val för dig!

Mer information hittar du här!

Ovanstående bild är från en textiltrycksverkstad där man får möjlighet att trycka med stora screenramar.