En härlig mix mellan Olle, bikupor och Dagny

En härlig mix mellan Olle, bikupor och Dagny

Vad passar inte bättre än att på en fredag fokusera kring ämnet ”må bra”. Det blev också bra! En riktigt härlig mix mellan Olle, bikupor och Dagny.

Olle Härdne, som är linjeföreståndare för KRIK-linjen, lyfte idag fram vikten av att förstå vad som stressar oss och vad stressen faktiskt gör med oss människor. Hur vi upplever olika situationer handlar mycket om vad vi har för resurser inom oss. Att det som stressar mig kanske inte alls stressar dig. Blir jag medveten, är det också lättare att göra en förändring för att kunna må bra.

När ”pausgymnastiken” under föreläsningen handlade om koordination mellan fingrar på höger och vänster hand, uppstod många och härliga skratt.

Efter en fikastund samt gott snack i ”bikupor” utifrån dagens tema, avslutades dagen med att få lyssna till 106-åriga Dagny i en riktig feelgood-film.

En viktig och bra fredag blev det!