En kväll med jobbarkompisarna

En kväll med jobbarkompisarna

När sista arbetsdagen innan påsklovet gick mot sitt slut, lockade skolans två fantastiska keramiker med sig halva personalstyrkan en trappa ner till sina domäner.

Keramikernas domäner består av drejskivor, lera och diverse verktyg. Drejproffset Ellinor fick nu det fina uppdraget att försöka förmedla sina kunskaper till ett helt gäng nybörjare. Med varsin lerklump i handen påbörjades sedan konststycket att via drejskivan förvandla lerklumpen till att mer likna en mugg eller kanske en skål. Vissa provade även på att skulptera.

Kvällen innehöll många skratt men även stunder av total tystnad då fullständigt fokus rådde. Med god hjälp lyckades vi alla att skapa något av lerklumpen vi blivit tilldelade. Verkligen en rolig och lärorik kväll. Stort TACK!