En plats att trivas på

En plats att trivas på

…vilket garanterat även du kommer att göra! Mullsjö folkhögskola är en skola där det finns något för alla. Det är en skola där du får vänner för livet och en skola man gärna återvänder till.

”Åren 1989-91 studerade jag på Mullsjö folkhögskola. Fritidsledarlinjen var utbildningen jag hade valt och jag bodde även på skolans internat. Det var verkligen en rolig period i livet! Att bo på skolan skapade en hemmakänsla som även följde med in i klassrummet. Jag minns känslan i klassen som familjär och lärarna som väldigt engagerade. På kvällarna fanns alltid kompisarna nära tillhands. Minnen som än idag framkallar ett stort leende. Åren 1989-91 betydde mycket och Mullsjö folkhögskola har en speciell plats i mitt hjärta. Kanske är det också därför som jag, tillsammans med många av mina nuvarande kollegor, har återvänt till Mullsjö folkhögskola. Kanske är det därför flera med mig, jobbar kvar år efter år på Mullsjö folkhögskola. Kanske är det också därför som jag kan säga, att Mullsjö folkhögskola har en miljö som får alla att trivas.”

Hoppas vi ses i höst!