God jul & Gott nytt år

God jul & Gott nytt år

Under de sista skolveckorna har julen gjort sig påmind på flera olika sätt. Julstjärnor och adventsljusstakar har pyntat alla fönster, Luciamorgon med fin musik, pepparkakshusbakartävling och i går var det dags för julfest med fika, julpyssel och dans runt granen. Som traditionen bjuder så dukade även kökspersonalen upp ett fantastiskt julbord som vi alla fick njuta av. Stort TACK!

Idag har det varit julavslutning. In i aulan kommer rektor Hans Noreliusson cyklandes på en tandemcykel, till toner från flygeln, med en tomteluva lika lång (!?) som några av hans mindre kollegor :-) En helt underbar inledning på det tal han sedan höll. Det bjöds på sång, musik och även otroligt fina berättelser från några av skolans deltagare, om vad Mullsjö folkhögskola betyder för dem.

Nu tar vi jullov och önskar er alla en God Jul & ett Gott Nytt År.