Julstämning i köket

Julstämning i köket

En dag om året invaderas skolans kök av byggarbetare. De mest avancerade ritningarna dyker upp på borden, kloka huvuden slås samman och kreativiteten flödar ohejdat. Det kavlas, spritsas, limmas och dekoreras. Efter ett antal timmar växer den ena byggnationen efter den andra fram. Varenda år blir man lika imponerad över vad en klump pepparkaksdeg faktiskt kan förvandlas till. Nu återstår att se vilket av alla fina bidrag som tar hem vinsten i årets pepparkakshusbyggartävling…

Fotograf: Anna Eklind, Fotoskolan
samt Oscar Skyrman (sista bilden), Keramikskolan

pepparkaksbakning_1 aktivitet_i_koket pepparkaksbakning_3 pepparkaksbakning_2 pepparkaksbakning_6 pepparkaksbakning_4 _p2b1057 pepparkaksbakning_5 global fardigt_resultat_pepparkakshus

Avslutningsvis säger vi TACK till vår härliga kökspersonal för en kul kväll i köket!

kokspersonal_2