Klurigheter & frisk luft

Klurigheter & frisk luft

Ibland är det riktigt bra att få komma ut och andas lite frisk luft. Något annat som är riktigt bra är att KRIK-linjen finns på plats och ordnar roliga samarbetsövningar!

Eftermiddagens friluftsdag var fylld av olika klurigheter. Hur bär man sig exempelvis åt för att så snabbt som möjligt få hela sitt lag att komma över ett högt bundet rep? En annan utmaning var att tillsammans bygga ett så högt stentorn som möjligt på ett visst antal minuter. Att hålla koll på tid är inte så enkelt som man kanske kan tro. Även det tillhörde en av dagens övningar, då uppgiften var att hela laget skulle gå en viss sträcka på exakt 6 minuter utan att ta hjälp av klockan.

Klurigheter tillsammans med frisk luft blev en bra eftermiddag, vilket vi säger ett stort TACK till KRIK-linjen för!