Läsårsstarten närmar sig

Läsårsstarten närmar sig

Äntligen närmar sig läsårsstart på Mullsjö folkhögskola och vi hälsar dig varmt välkommen!

Som vi alla känner till så har 2020 varit ett mycket speciellt år, vilket innebär att vi som skola har fått vara kreativa i att hitta så bra lösningar som möjligt för att kunna fortsätta med vår undervisning.

Under förra läsårets sista månader gällde distansundervisning. Vi konstaterar därför med glädje att vi nu enligt gällande rekommendationer från Folkhälsomyndigheten avseende vuxenutbildning, kan välkomna dig till oss på Mullsjö folkhögskola.

Läsårsstarten 2020/2021 är uppdelad på två dagar, måndagen den 24/8 samt tisdagen den 25/8. Du som studerande har fått information om vad som gäller för just dig.

Tillsammans hjälps vi åt att under kommande läsår skapa en så bra miljö som möjligt, utifrån Folkhälsomyndighetens olika rekommendationer.

Vi ser fram emot att träffa dig!
Varmt välkommen!
.
.
För kännedom så pågår ett arbete med att lägga ny vattenledning i Mullsjö, vilket innebär att gatan nedanför skolan är avstängd från norr. För att komma till Mullsjö folkhögskola kör du in från väster, dvs förbi Mullsjö hotell.