Matematiklärare på kurs

Matematiklärare på kurs

Just nu är varenda bädd på skolan upptagen av en matematiklärare. Det är Sveriges största förening för matematiklärare, SMaL, som har kursdagar på Mullsjö folkhögskola, vilket de har haft en gång per år sedan 1994. 

Många matematiklärare har genom åren fortbildats genom dessa kurser. Flera deltagare återvänder år efter år. För Marie Broberg och Hillevi Lindberg är det däremot första gången. Båda två arbetar i Lidköping, där de undervisar i matematik för åk 7-9 i grundsärskola.
– Vi är mycket positiva till fortbildningsdagarna här, menar både Marie och Hillevi. Det är intressant att få möta olika matematiklärare från hela Sverige och upplägget med valbara seminarier fungerar väldigt bra. Man får nya idéer, ny kunskap och massa ny inspiration, säger de båda innan de ger sig iväg till nästa pass vilket är en samling i aulan där skolverket medverkar.

Är du intresserad av att boka våra lokaler på Mullsjö folkhögskola? Kontakta oss, vi hjälper dig gärna!

Skolverket medverkar på SMaLs kurs
Ämnen