Med pompa och ståt…

Med pompa och ståt…

...återinvigdes i går kväll skolans badhytter! Den senaste tidens vädertrend här i Mullsjö höll i sig; spegelblank sjö och härlig kvällssol.
En av skolans lärare, Ulf Pettersson, gav en liten historisk tillbakablick kring varför dessa små badhus faktiskt står där de står. Det bjöds på läckert fika, framfördes dikt och sång av skolans elever och inne i badhytten fanns tjusig konst att titta på. Som sig bör kom även saxen fram, och det blågula bandet klipptes! MEN ingen invigning av badhytter utan ett dopp i sjön…där lärarna, Matthias Mogensen och Ulf Pettersson, skötte sitt uppdrag på ett ytterst föredömligt sätt!
Invigning av badhus

Badhus fika fika o vernissage Inifrån badhytt Badhus dikt

Ovanstående bilder
Fotograf: Oscar Skyrman, Fotoskolan

Camilla Björkman elever i slänt webb

Fotograf: Camilla Björkman Fotoskolan

Bakelse webb Karl Riever

Fotograf: Karl Reiver Fotoskolan

Bild av CB och KR

Fotografer: Camilla Björkman (vänstra bilden), Karl Reiver (högra bilden). Båda går Fotoskolan detta läsår.