Mullsjö folkhögskola 70 år

Mullsjö folkhögskola 70 år

Mellan 1949 och 2019 hinner det hända otroligt mycket. I dag var det jubileumsfirande på Mullsjö folkhögskola och många härliga minnen väcktes till liv.

Med Ulf Petersson och Håkan Söderlund vid rodret blev dagens 70-årsfirande en fantastiskt rolig tillställning. Från köket bjöds på både tårtor och god mat. Pär Gunnarsson och Birgitta Mattson sjöng och spelade. Bilder från både förr och nu visades. Marianne Claesson höll ett föredrag med temat ”Ett halvt liv på folkhögskolan – därför blev jag ett inventarium”. Rektor, ordföranden, inbjudna gäster och representanter från både Svenska Alliansmissionen och Svf delade med sig av olika tankar.

Men framför allt så var det många härliga återseenden! Många skratt och många kramar. Att Mullsjö folkhögskola har betytt mycket för många var inte svårt att förstå. Stort TACK till Ulf, Håkan och Hans för en minnesrik dag!

Marianne Claesson är alltid lika härlig att lyssna till.

Anders Georgsson från Svf och Kjell Larsson från Svenska Alliansmissionen fanns på plats.

Vad dessa fem herrar har gemensamt är att de alla har varit eller är rektorer på Mullsjö folkhögskola.