På resa i Slovakien

På resa i Slovakien

Mullsjö folkhögskola är en skola där man reser mycket. För några veckor sedan var utbildningarna inom Konst & form i Köpenhamn på studieresa. Volontärlinjen Global åker efter juluppehållet till Kenya, Sydafrika samt Zimbabwe. Just nu befinner sig de som går Internationell kurs i Bratislava och här kommer en liten hälsning från dem:

Vi är nu i  Slovakiens huvudstad Bratislava. Solen skiner på oss men vindarna är iskalla och uppe i bergen har vinterns första snö fallit i natt. Humöret är dock på topp och vi njuter av stadens speciella humor, tex alla statyer på olika platser, som gatuarbetaren som tittar på alla från sitt ”underifrånperspektiv”.
Mellan guideturer, museer och utställningar hinner vi njuta av stadens underbara cafékultur.
Bild och text: Ulf Petersson lärare på Mullsjö folkhögskola

gubbe i gatan klassen