Projekt om utställningsteknik

Projekt om utställningsteknik

Under ett par månader har alla elever som går Konst & formlinjen arbetat med olika utställningsprojekt. I dag ställdes de färdiga modellerna upp i skolans gymnastiksal och de olika grupperna förklarade sina tankegångar kring modellen de byggt.

– Projektet har handlat om utställningsteknik, berättar Jenny Söderlund som är en av skolans Bildlärare. Det är Johan Billingsten från Länsmuseet i Jönköping som har jobbat tillsammans med eleverna i detta projekt. Eleverna har varit indelade i olika grupper och själva valt vad just deras utställning ska fokusera på. I början av vårterminen kommer utställningsmodellerna finnas på Jönköpings Länsmuseum till allmän beskådan, avslutar Jenny.
Är du intresserad av att veta mer om vad som händer på Konst & formlinjen?
Kontakta oss gärna eller läs mer på vår hemsida
Konst o form projekt Konst o form projekt 2 Konst o form projekt 5 Konst o form projekt 6 Konst o form projekt 4 Konst o form projekt 3