Resvecka med Allmän linje

Resvecka med Allmän linje

Går man på Mullsjö folkhögskola, är mötet med andra delar av vår värld påtagligt. Skolan är internationell på flera sätt. Vi har varje år volontärer på skolan som kommer från olika länder i Europa. Vi har ett utbyte med universitetet MSSU i Joplin, USA. På Allmän linje har vi en internationell kurs som en gång per termin gör veckolånga studieresor till något land i Europa. I dag återvänder ett härligt gäng till skolan, efter en veckas innehållsrika dagar i Prag.

Allmän linje har under veckan som gått delat upp sig på olika aktiviteter, allt efter den profil man har valt och/eller det man har störst behov av. Några har varit i Prag, andra har gjort resor/studiebesök i närområdet och även tagit del av olika föreläsningar. Under en av dagarna gick studiebesöket till Ryfors. Med kunnig guide hölls lektion i både naturkunskap och historia i spännande och vackra omgivningar.

Behöver du läsa in ditt gymnasium?
Hos oss kan du kombinera detta med en spännande profil.

Fotografer: Lärarna Elisabeth Gillving Pettersson, Pär Gunnarsson, Hans Hägglund