Sista träffen för vårens distanskurser

Sista träffen för vårens distanskurser

Under vårterminen har två parallella distanskurser pågått, en i silversmide och en i keramik. Att kursdeltagarna är nöjda förstår man när sista helgens distanskurs inleds med frågan om när nästa distanskurs börjar. Riktigt roligt förstås.

Roligt verkar de även ha i sina olika verkstäder. I silversmedjan jobbas det hårt med infattningar av stenar, vilket verkar vara en riktig utmaning. I keramikverkstaden skapas spännande kreationer med hjälp av bland annat aluminium, ståltråd, bananskal och mossa. Dessa alster ska sedan färdigställas genom en primitiv bränningsmetod som kallas lågsaltsbränning.

Att gå en distanskurs är förstås både lärorikt och roligt. Eller som en deltagare uttryckte det; ”vilsamt för själen”.

Är du intresserad av att gå en distanskurs?
Håll då utkik på vår hemsida för att se vilka distanskurser vi erbjuder till nästa vår.