Skapande på Aktiveringskursen

Skapande på Aktiveringskursen

Ett flertal gånger under året anordnar Mullsjö folkhögskola aktiveringskurser för syn- och hörselskadade. Innehållet på kurserna varierar. Den här veckan har varit fylld av kreativitet och friskvård. Deltagarna har fått prova på att jobba med textil, silversmide och keramik.

Ann-Louise Rolness från Stockholm sitter och arbetar med lera.
– Det är första gången jag är med på en aktiveringskurs. Jag trodde inte att jag skulle kunna göra några fina saker, men det har gått jätte bra. Det här är verkligen helkul, avslutar Ann-Louise med ett stort leende.

Silver o keramik Silversmide textil

Veckan avslutades med vernissage. Då visades allt upp som tillverkats under veckan. Det var fina silversmycken, keramik och ett bord fyllt med färgsprakande textilier.
vernissage 2
vernissage

Är du intresserad av våra Aktiveringskurser?
Läs mer här