Skolavslutningen närmar sig

Skolavslutningen närmar sig

Mycket har varit annorlunda under detta läsår men mycket har också varit bra.

Utifrån rådande omständigheter har alla gjort sitt bästa. Talspråken ”det är i motvind örnen lär sig flyga” och ”i motvind lär man sig kryssa” passar perfekt in på läsåret 2020-21. Året har inneburit nya utmaningar men också många nya lärdomar.

En stor eloge till alla som har kämpat på under detta läsår. Tillsammans har vi lärt oss mycket!

Vi är nu inne på slutspurten och nästa vecka är det dags att avsluta läsåret 2020-21. Skolavslutningen är utspridd över både dagar och platser. Måndag och tisdag är det avslutning för Kungsporten. På onsdag förmiddag är det klassvis avslutning i Mullsjö och under eftermiddagen har vi den sista avslutningen, vilken är i Falköping.

Nu önskar vi alla en riktigt fin sista skolvecka!