Vill du gå en helgkurs?

Vill du gå en helgkurs?

Ett tips till dig som skulle vilja boka in något roligt i din almanacka.

Mullsjö folkhögskola är en avkopplande plats med en vacker omgivning. Att under några dagar få ägna sig åt kreativt skapande i sin egen takt och utifrån sin egen förmåga, är något som vi varmt rekommenderar. Oavsett vilken kurs du väljer, kommer du att få lyssna till och lära av en duktig kursledare. Du får måltiderna serverade i vår matsal och boendet finns lätt tillgängligt på folkhögskolans område.

Ta chansen till en riktigt rolig och inspirerande helg! 

Skulpturkurs med modellen i fokus
Skulptera i vit, grå och och sandfärgad stengodslera
19-21 november
Kursledare: Jenny Söderlund

Akvarellkurs 
Skildra trä, bark och sten i akvarell
19-21 november
Kursledare: Monica Månsson

Passa på! Kursplatserna försvinner snabbt.
Mörkrumskursen samt Silversmide är redan fulltecknade